İsteyen Herkes Lider Olabilir. Ya Önder?

Bilen değil, yapan kazanır

Dillerde pelesenk olmuş bir tabir vardır. “Herkes yönetici olabilir ancak her yönetici lider olamaz”. Hemen hepimizin benimsediği bu sözün değişmesi gerektiği ortada. Günümüzde bu sözün yerine yeni bir söz söylemek gerektiğini anladım. Herkes lider olabilir ancak önder olamayabilir.

Yukarıdaki söz ile yıllarca yöneticilere haksızlık yapıldığını düşünmekteyim. Yakın zamana kadar eğitimler şimdikinden farklıydı. Yönetici mi olacaksınız, çalıştığınız kurumlarda, yönetim basamaklarını çıkarken, yöneticilerinizden aldığınız geri bildirimleri deneyimlerinizle birleştirerek, kendi yönetim tarzınızı oluşturuyor ve yönetici oluyordunuz. Birçok yönetici için, (özellikle ekibi yada ekibine yakın birileri tarafından) lider olmadığı, işini layıkıyla yapamadığı söylenirdi. Sanırım hemen her yönetici için bunlar söylenmiştir. Bunun en büyük sebebinin ego olduğu ortadadır.

Günümüzde, Liderlik eğitimleri var. Dilerseniz lider olabilirsiniz. Liderlik özelliklerine baktığımızda, sadece karizmanın genetiğe kısmen bağlı olduğunu görmekteyiz. Karizma dediğimiz zaman aklımıza sanırım en başta, ortalamadan 10-15 santim uzun olmak akla gelebilir. Mesleğimle ilgili olduğu için, Tony Robbins ve yaptığı konuşmalar aklıma geliyor. Binlerce kişiye aynı anda verdiği eğitimlerini, bireysel seanslarını ve telkinlerini inceledim. Benzer telkinleri, kısa boylu birisi yapsaydı eminim ki bu kadar coşkulu bir değişim gerçekleşmezdi. Boy ve cüsse olarak iri olduğu için haliyle söylediği şeyler etkili oluyor. Boy, altını doldurduğunuzda karizma sağlayabilir. Ancak karizmatik olmanın tek yolu cüsse değildir.

Ortalama boylarda hatta kısa boylu birini dahi karizmatik yapabilirsiniz, Giyimiyle, saç taramasıyla, bıyığıyla, aksesuarıyla, beden diliyle, karizmatik olmayı öğrenen liderlerden onlarcasını gördük ve o karizmalarını tamamlayan obje yada, duruş ile bu insanları lider olarak kabul ettik. Kaldı ki bir çok Liderlik eğitimi, karizmayı hiç konuşmaz bile.

Liderlik, karizmasına varıncaya kadar öğrenilebiliyor ve uygulanabiliyor ise, her yönetici, hatta herkes liderliği öğrenebilir diyebilir miyiz?

 

Herkesin Lider olabileceğini sanırım Kabul ettik. (Kabul etmeyenler yazıya yorum yapabilir ve tartışabiliriz.) Peki herkes Önder olabilir mi?

 

  • Önder olabilmeniz için, bir yol açmanız lazım, liderseniz, ipi başkasından da alabilirsiniz.
  • Önder olabilmeniz için, hem IQ hem, EQ hem de SQ ya sahip olmanız gerekirken sadece, ortalama bir IQ ile liderlik yapabilirsiniz.
  • Önder olabilmeniz için, yaratıcı olmanız gerekirken hiç bir şey yaratmadan da lider olabilirsiniz.
  • Önder olabilmeniz için, vicdan sahibi olmanız gerekirken vicdansız binlerce lider görmedik mi?

İşte bu maddelerden dolayı, dünyanın en büyük Liderinin adının önüne, Ulu Önder demedik mi?