Posta Gazetesi – İş hayatında başarı için 10 altın kural

Bilen değil, yapan kazanır

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Süleyman Akay, yoğun rekabetin yaşandığı iş hayatında başarıyı getirecek ve farklılaşmayı sağlayacak önerilerini açıkladı. Mesela stresi yönetmek… Mesela esnek olmak… Mesela önyargılardan kurtulmak… Süleyman Akay’a göre bu 10 önemli noktayı sadece işte uygulamakla kalmamalı, yaşamamıza da yaymalıyız.

1. HEDEF KOYUN
İş hayatında başarılı olmanın ilk ve temel şartı, hedef koymaktır. Hangi işi yaparsanız yapın; net, ulaşılabilir, ölçülebilir, zamanı belli ve spesifik bir hedefe sahip olun. Ne istediğinizi ve nereye gittiğinizi bilmezseniz kaybolursunuz.
2. STRESİ KONTROL EDİN
Dozunda stres iş hayatında başarıyı getirebilir, çünkü motive eder. Ama yoğun stres, bireylerde dikkat dağınıklığı, verim azalması, motivasyonsuzluk gibi sorunları ortaya çıkarıyor. Bunları yenmek için kısa molalar verin, derin nefesler alın, planlı çalışın, daha fazla sosyalleşin.
3. PLANLI OLUN, ZAMANINIZI YÖNETİN
Birçok çalışan, üzerindeki iş yükünün çok fazla olduğundan ve hiçbir şeyi yetiştiremediğinden şikayet eder. Bazen bu doğru olabilir ama temel sorun zamanın iyi yönetilememesidir. Plansız çalışmak, zaman kaybına neden olur ve başarı oranını düşürür. Günü planlamak, hangi işin ne kadar zaman aldığını hesaplamak, en önemlisi de ajanda tutmak, bu sorunu ortadan kaldırır.
4.ESNEK OLUN
Kurallı olmak ve belirli bir disiplin altında çalışmak, verimi artırır. Ancak iş yerinde hiçbir olay ya da kişiye karşı katı olmamak ve içinde bulunulan duruma göre hareket etmek, başarıyı getiren bir diğer faktör. Hızla ortama ve duruma adapte olursanız, sorunları daha hızlı aşarsınız.
5.DIŞ GÖRÜNÜŞÜNÜZ SİZİ YANSITSIN
Toplumsal ya da kişisel iletişimin yüzde 55’ini beden dili ve hareketler oluşturur. Dış görünüşünüzün ve giysilerinizin sizi yansıtması, karşınızdaki ile iletişiminizi kuvvetlendirecektir. Bu yolla da kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.
6. DENEYİMLERİNİZİ KULLANIN
Geçmişte yaşadığınız olaylardan elde ettiğiniz deneyimler, gelecekte nelerle karşılaşabileceğinizi bilmenizi sağlayabilir. Bulunduğunuz noktada çok fazla kalmadan üstüne yeni bir şeyler katın ve ilerleyin. Konumunuzun bir üst seviyesini düşünmüyorsanız başarıyı da sevmiyorsunuz demektir.
7. YARATICI OLUN VE BUNU GÖSTERİN
Birçok işte yaratıcı olmak, başarıyı getirir. Önemli olan, yaratıcı olduğunuzu çevrenize göstermeniz. Yani bunu iş hayatında satmanız. Negatifliklerinizi üzerinizden atarak yaratıcı olabilirsiniz.
8. KISA MOLALAR VERİN
Masa başında çalışanların odaklanma süresi ortalama 20-40 dakikadır. Ara vermeden çalışmak zamanla motivasyonu azaltır. Ne iş yaparsanız yapın, kısa molalar vererek ya da farklı bir işe odaklanarak kendinize ve beyninize zaman tanıyın. Böylece daha sürdürülebilir bir çalışma temposu yakalayabilirsiniz.
9. HATALARINIZDAN DERS ÇIKARIN Hata yapmaktan korkmayın. Yanlış yapmazsanız bir şeyin doğrusunu nasıl öğreneceksiniz! Bütün mesele, bu hataların neden kaynaklandığını bularak tekrarlamamak.
10.ÖNYARGILARINIZDAN KURTULUN İş hayatında başarılı olmanın ve kariyer basamaklarını hızla tırmanmanın önündeki en büyük engel önyargılardır. Yeterince bilgi edinmeden ve dinlemeden, karşınızdaki bireyleri yargılarsanız olayları tüm gerçekliğiyle göremezsiniz. Önyargılarınızı azaltır, bireyleri olduğu gibi kabul etmeyi öğrenirseniz, hem daha mutlu hem daha başarılı olabilirsiniz.