Gerçek Gündem -10 adımda etkili zaman yönetimi

Bilen değil, yapan kazanır

Gerçek Gündem İnternet sitesinde yer alan “10 adımda etkili zaman yönetimi” başlıklı haberimiz.

Kişisel Gelişim Uzmanı Süleyman Akay, etkili zaman yönetimine dair ipuçlarını açıkladı.

Kişisel Gelişim Uzmanı Süleyman Akay, iş dünyasında ve özel yaşamda başarıyı ve verimliliği artıracak etkili zaman yönetimine dair ipuçlarını açıkladı.

Son yıllarda rekabetin giderek çoğaldığı ve hemen her şeyin hızlı şekilde tüketildiği günümüzde etkili zaman yönetiminin giderek önemini daha da artırdığını vurgulayan Akay’a göre, atılması gereken ilk adım herkesin eşit olarak sahip olduğu tek şey olan zamana karşı olan bakış açısını değiştirmek. Zamanın “boş” ya da “ölü” olarak ifade edilmesinin, bireylerin önündeki en büyük engel olduğunu açıklayan Akay, öncelikle iyi bir algı yönetimi yapılması gerektiğini belirtti.

Karlılık ve verimliliği artırıyor

Küçük ve büyük tüm işletmeler için de zaman yönetiminin etkin şekilde uygulanması gerektiğinin altını çizen Akay, tüm süreçlerin net şekilde tanımlanması ve programa uyulması halinde kurumların karlılığının büyük oranlarda artacağını söylüyor.

Zamanı nasıl daha etkili şekilde yönetirsiniz?

  1. Amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirleyin.
  2. Sizi bu amaçlara ve hedeflere götürecek yol haritasını çizin.
  3. Kendinize ve içinizdeki güce güvenin, ön yargılarınızdan uzaklaşın.
  4. Tüm planlama ve organizasyon süreçleri için kendinize zaman ayırın.
  5. Kendinize bir “to do list” (yapılacak işler listesi) oluşturun.
  6. Her adım için esnek olun. Katı olursanız kırılmanız daha kolay olacaktır.
  7. Günün hangi saatlerinde daha enerjik ve verimli olduğunuzu bulun.
  8. Mükemmeliyetçi olmayın.
  9. Hiçbir şey için fazla vakit harcamayın ve işlerinizi ertelemeyin.
  10. “Hayır” demeyi öğrenin.

Süleyman Akay kimdir?

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Süleyman Akay, 1970 yılında Konya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’ne devam eden Akay, yüksek lisansını ise Sofya’da bulunan Saint Kliment Ohridski Üniversitesi’nde politika danışmanlığı üzerine yaptı. Kamuda ve özel sektörde uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra 2002 yılında NLP ile kişisel gelişim eğitimlerine başlayan Akay, 2011 yılında Türkiye’de ilk kez, kişisel gelişim eğitimi, koçluk ve danışmanlık hizmetlerini online olarak sunan www.kisiselgelisimonline.com.tr portalını hayata geçiren ekibin içinde yer aldı.